Згідно з сучасними медичними рекомендаціями, кожна жінка має щорічно проходити профілактичний огляд гінеколога.
На прийомі лікар проводить опитування про стан здоров’я жінки, ставлячи питання про тривалість і характер менструації, подробнее про это тут https://2tuza.com.ua/?p=65152, наявність гінекологічних захворювань та симптоми, що турбують. Далі лікар виконує огляд пацієнтки на гінекологічному кріслі та бере обов’язкові аналізи.
Важливе значення у діагностиці жіночих захворювань має УЗД органів малого тазу. Сучасні ультразвукові апарати дозволяють виявити патологічні зміни у жіночих органах ще початкових стадіях.
Кому і коли показано гінекологічне УЗД
Ультразвукове обстеження рекомендовано жінкам у таких випадках:
- якщо під час візуального огляду лікаря-гінеколога не вдалося встановити причину скарг
- якщо жінка планує вагітність або встановлення внутрішньоматкової спіралі (для виключення патологій та протипоказань)
- у профілактичних цілях у рамках щорічного огляду у гінеколога.
Багато жіночі захворювання можна виявити при УЗ-діагностиці на ранньому етапі, коли симптоми ще відсутні.
Які жіночі патології можна виявити на УЗД
До найпоширеніших ставляться:
- Ендометріоз. Це патологія, коли він внутрішній шар матки (ендометрій) розростається поза її порожнини. На УЗД це видно за присутністю ендометріальних клітин у промежині, піхву або зовнішніх статевих органах. Якщо осередок розвивається і в яєчниках, візуалізуються неоднорідність тканин та різні вузликові включення.
- Міома матки. Є доброякісним новоутворенням, що виникає у міометрії – м’язовому шарі матки. Саме ультразвукове дослідження допомагає як визначити наявність пухлини, а й допомагає вибрати тактику лікування. У разі, якщо міома протягом часу не збільшується у розмірі, буде достатньо лише лікарського контролю. В інших ситуаціях лікар призначає консервативне чи хірургічне лікування.
- Кісти яєчників. Це пухлиноподібні утворення, наповнені різним вмістом. По гінекологічному УЗД у цьому випадку визначається наявність кісти, її місцезнаходження та будова.
- Поліпи ендометрію. Є утвореннями доброякісної природи ендометрію матки. На ультразвуковому дослідженні внутрішня слизова оболонка органу виглядає темною, а поліпи на її тлі яскравими, світлими та з чітким контуром.
Лікар не може побачити поліпи в порожнині матки під час огляду на гінекологічному кріслі. Якщо ж жінку нічого не турбує, то виявити патологію можна тільки за допомогою ультразвуку. Поліпи є небезпечними утвореннями та потребують лікування.
- Спайкові процеси матки. Розпізнати спайки при УЗД неможливо. Однак можна помітити непрямі ознаки цієї патології. Тому ультразвукове дослідження органів малого тазу має входити до плану щорічного обстеження.
Важливо: УЗД жіночих органів у більшості випадків є максимально інформативним у першу фазу циклу, тобто на 5-7 день від початку менструації. Але при малій результативності проведеного дослідження призначають повторну процедуру, тому що деякі патології краще помітні при найбільш вираженому ендометрії – на 22-27 день циклу.
Розрізняють такі види гінекологічного УЗД:
трансвагінальне УЗД. Огляд здійснюється шляхом введення спеціального ультразвукового датчика анатомічної форми у піхву. При цьому методі лікар може розглянути всі статеві органи жінки.
трансабдомінальний (або просто абдомінальний) УЗД. Виконується через передню стінку живота.
Для найбільш результативного обстеження рекомендована повна діагностика УЗ малого таза, що включає трансабдомінальний і трансвагінальний огляд.